АНАЛІЗ ЕКСПОРТНОГО ПОТЕНЦІАЛУ УКРАЇНИ: СУЧАСНИЙ СТАН, ПЕРСПЕКТИВИ ТА ВИКЛИКИ
DOI:
https://doi.org/10.15802/tstt2025/325510Ключові слова:
експортний потенціал, доставка, виробництво, зовнішня торгівля, статистичний аналізАнотація
Метою роботи є дослідження ключових напрямків зовнішньої торгівлі товарами з іноземними контрагентами. Шляхом аналізу статистичних даних стане можливим прийняття управлінських рішень щодо вибору потенційних партнерів при плануванні експортних та імпортних операцій. Зокрема, виробничі підприємства, які планують вихід на міжнародний ринок, отримають інформацію щодо попиту на окремі товарні групи серед замовників різних країн. Для суб’єктів ринку транспортних послуг наявність інформації про обсяги зовнішньої торгівлі в регіонах держави дозволяє формувати базу замовників послуг з урахуванням їх потреб у рухомому складі та додаткових логістичних послугах. Методика. Аналіз статистичних даних про обсяги зовнішньої торгівлі України з іноземними державами дозволяє здійснювати комплексне дослідження експортного та імпортного потенціалу країни з метою обґрунтування стратегічних напрямків діяльності державних та приватних профільних організацій. Результати. Дослідження географічної та товарної структури зовнішньої торгівлі України може бути використано для встановлення основних ринкових тенденцій, що існують серед суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності. Проаналізовано обсяги експорту та імпорту товарів за регіонами України, а також кількість підприємств, що провадять свою діяльність в досліджуваних регіонах. Запропоноване дослідження дозволить встановити існуючі напрямки експорту та імпорту товарів, обґрунтувати попит на окремі товарні групи та сформулювати ключові рекомендації як для потенційних експортерів, так і для посередницьких організацій, здатних забезпечити процес митно-логістичного обслуговування. Наукова новизна. Вперше встановлено зв'язок між величиною експортного потенціалу країни та статистичними показниками, що характеризують експортно-імпортні операції суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності. Практична значимість. Отримані результати дослідження можуть бути використані при плануванні роботи приватних та державних організацій, що залучаються до виконання зовнішньоторговельних операцій, їх кадрового та матеріально-технічного забезпечення. Наявна кількість суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності в окремому регіоні та показники їх роботи дозволять раціонально організовувати роботу об’єктів митно-логістичної інфраструктури, визначити їх оптимальну кількість, площу та територіальне розташування. Усі суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності отримають можливість приймати організаційно-управлінські рішення щодо удосконалення доставки товарів за існуючими напрямками. Для транспортних підприємств це дає можливість планувати парк рухомого складу з урахуванням попиту на перевезення, специфіки вантажу, обсягів перевезень.
Посилання
Миценко І. М., Сухомлин М. О., Ніколаєв І. В. Експортний потенціал України в контексті глобаль-них викликів: аналіз тенденції та визначення страте-гічних пріоритетів. Збірник наукових праць ТДВТУ імені Дмитра Моторного (економічні науки). 2020. № 2 (44). С. 67–76. DOI: 10.31388/2519-884X-2021-44-67-76
Пілько А. Д., Хоробчук О. І., Дедерчук О. М. Теоретичні основи формування експортного потен-ціалу регіону. Економічний вісник НТУУ «Київський політехнічний інститут». 2022. № 23. С. 20–25. DOI: 10.20535/2307-5651.23.2022.264624
Бестужева С. В. Концептуальні підходи до визначення сутності експортного потенціалу. Світове господарство і міжнародні економічні відносини. 2017. № 8. С. 22–28.
Державна служба статистики України. URL: https://www.ukrstat.gov.ua (дата звернення: 06.01.2025).
Учасники проектів Вікімедіа. Вікімандри. Вікімандри. URL: https://uk.wikivoyage.org/wiki/ Головна_сторінка (дата звернення: 06.01.2025).
Головне управління статистики у Вінницькій області. Головне управління статистики у Вінницькій області. URL: https://www.vn.ukrstat.gov.ua/ (дата звернення: 06.01.2025).
Головне управління статистики в Дніпропетровській області. Головне управління статистики в Дніпропетровській області. URL: http://www.dneprstat.gov.ua (дата звернення: 06.01.2025).
Головне управління статистики в Запорізькій області. Головне управління статистики в Запорізькій області. URL: https://www.zp.ukrstat.gov.ua (дата звернення: 07.01.2025).
Головне управління статистики в Київській області. Головне управління статистики в Київській області. URL: http://kyivobl.ukrstat.gov.ua/index. php3?lang=1 (дата звернення: 07.01.2025).
Головне управління статистики в Львівській області. Головне управління статистики в Львівській області. URL: https://www.lv.ukrstat.gov.ua (дата звернення: 07.01.2025).
Головне управління статистики в Одеській області. Головне управління статистики в Одеській області. URL: https://www.od.ukrstat.gov.ua (дата звернення: 07.01.2025).
Головне управління статистики в Полтавській області. Головне управління статистики в Полтавській області. URL: https://www.pl.ukrstat.gov.ua (дата звернення: 08.01.2025).
Головне управління статистики в м. Києві. Головне управління статистики в м. Києві. URL: http://www.kyiv.ukrstat.gov.ua (дата звернення: 08.01.2025).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
a. Автори зберігають за собою авторські права на роботу і передають журналу право першої публікації разом з роботою, одночасно ліцензуючи її на умовах Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим поширювати дану роботу з обов'язковим зазначенням авторства і посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі.
b. Автори зберігають право укладати окремі, додаткові контрактні угоди на неексклюзивне поширення версії роботи, опублікованої цим журналом (наприклад, розмістити її в університетському репозітарії або опублікувати її в книзі), з посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі.
c. Авторам дозволяється розміщувати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в університетському репозітарії або на їх персональному веб-сайті) до і під час процесу розгляду її даними журналом, так як це може привести до продуктивного обговорення, а також до більшої кількості посилань на дану опубліковану роботу (Див. The The Effect of Open Access).