ВИЗНАЧЕННЯ РЯДУ ПАРАМЕТРІВ ЕЛЕКТРОПРИВОДІВ КРИТИЧНОГО ОБЛАДНАННЯ ПІДПРИЄМСТВ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ, ЯК ВИХІДНИХ ДАНИХ ДЛЯ МОДЕЛЮВАННЯ СТАБІЛЬНОСТІ ЇХ РОБОТИ
DOI:
https://doi.org/10.15802/tstt2025/325491Ключові слова:
нетягові споживачі, електрообладнання підприємств залізничного транспорту, екіпірування тягового рухомого складу, критично важливе обладнання, якісні та кількісні показники електричної енергіїАнотація
Мета. Забезпечення надійного перевізного процесу залізничним транспортом безпосередньо залежить від технічного стану тягового рухомого складу та його своєчасної подачі для виконання поїзної роботи. Утримання рухомого складу залізниць в технічно справному стані потребує відповідної матеріально-технічної та виробничої бази локомотивних депо та ремонтних підприємств. Обслуговування тягового рухомого складу в об’ємах технічного обслуговування та поточних ремонтів передбачає екіпірування тягових одиниць паливо-мастильними матеріалами, водою та піском. З цією метою в локомотивних депо організовуються відповідні підрозділи, оснащені специфічним технологічним устаткуванням. Як правило, таке технологічне устаткування має електричний привод, побудований на основі асинхронних електродвигунів. Живлення цих електродвигунів електричною енергією низької якості, або нестабільною електричною енергією створює потенційно негативні умови для їх тривалої роботи. З метою застосування в подальшому методів прогностичного моделювання стабільності роботи електрообладнання пунктів екіпірування локомотивів проведено ґрунтовний аналіз та визначено параметри електроприводів найбільш критично важливого устаткування. Методи. Комплексний аналіз технічного оснащення та технології роботи залізничного транспорту. Результати. Встановлено, що найбільш трудомістким серед всіх процесів екіпірування рухомого складу є процес екіпірування піском, що пов’язано одночасно із специфікою піску, як робочого тіла, так і з підвищеними вимогами до його чистоти та вологості. Виявлено перелік критично важливого електрообладнання для забезпечення технологічного процесу підготовки, транспортування, зберігання та видачі піску на рухомий склад. Встановлено параметри електроприводів компресорної установки, димососів, пристрою дуття в піч та руху обертового сушильного барабану. Проаналізовано отримані дані. Практична значимість. Отримані результати дозволяють утворити уніфіковані ряди потужностей електроприводів обладнання локомотивних депо та ремонтних підприємств залізничного транспорту, які можуть бути використані в якості вихідних даних для прогностичного моделювання стабільності роботи цього обладнання при їх живленні електричною енергією із низькими якісними та кількісними показниками. Також на основі отриманих результатів може бути розроблено ряд рекомендацій стосовно організації безперебійного електропостачання таких нетягових споживачів залізничного транспорту із використанням енергії відновлюваним джерел. Також матеріал дослідження може бути використано при впровадженні заходів із компенсації негативного впливу кількісних та якісних показників живлячої електричної енергії на надійність нетягових споживачів залізничного транспорту.
Посилання
Бабанін О., Жалкін С. Організація те техноло-гія екіпірування локомотивів : конспект лекцій. Хар-ків : УкрДУЗТ, 2018. 42 с.
Балійчук О. Ю. Термін служби допоміжних машин електропоїздів змінного струму. Наука та прогрес транспорту. Вісник Дніпропетровського національного університету залізничного транспо-рту. 2015. № 2 (56). С. 116–125.
Доскоч В. Деякі аспекти роботи асинхронно-го електропривода, що працює в мережах з електро-енергією незадовільної якості. Міжнародна науково-технічна конференція студентів і молодих учених “Молода академія-24” : зб. тез, м. Дніпро, 23–24 трав. 2024 р. Дніпро, 2024. С. 46.
Дубинець Л., Момот О., Маренич О. Електри-чні машини. Трансформатори. Асинхронні машини. Дніпропетровськ : Вид-во Дніпропетр. нац. ун-ту залізн. трансп. ім. акад. В Лазар., 2004. 208 с.
Експлуатація локомотивів та локомотивне госпо-дарство. Організація ремонтного та екіпірува-льного господарства : підручник / Б. Боднар та ін. Дніпро : Укр. держ. ун-т науки і технологій, 2022. 220 с.
Електродвигун АІР 180 S4 22 кВт 1500 об/хв – купити в Україні | UA-MOTOR. UA-MOTOR. URL: https://ua-motor.com/uk/product/elektrodvigatel-air-180-s4-22-kvt-1500-ob-min/ (дата звернення: 28.01.2025).
Електродвигун АІР 80 В4 1,5 кВт 1500 об/хв – купити в Україні | UA-MOTOR. UA-MOTOR. URL: https://ua-motor.com/uk/product/elektrodvigatel-air-80-v4-15-kvt-1500-ob-min/ (дата звернення: 28.01.2025).
Електродвигун АІР 80 В6 1,1 кВт 1000 об/хв – купити в Україні | UA-MOTOR. UA-MOTOR. URL: https://ua-motor.com/uk/product/elektrodvigatel-air-80-v6-11-kvt-1000-ob-min/ (дата звернення: 28.01.2025).
Жежеленко И., Саенко Ю. Показатели каче-ства электроэнергии и их контроль на промышлен-ных предприятиях. Москва : Энергоатомизат, 2000. 252 с.
Influence of feeding electric energy quality on heating of the auxiliary machines of ac electric rolling stoc / O. Y. Baliichuk та ін. Science and transport pro-gress. bulletin of dnipropetrovsk national university of railway transport. 2014. № 3(51). С. 34. URL: https://doi.org/10.15802/stp2014/25800 (дата звернення: 28.01.2025).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
a. Автори зберігають за собою авторські права на роботу і передають журналу право першої публікації разом з роботою, одночасно ліцензуючи її на умовах Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим поширювати дану роботу з обов'язковим зазначенням авторства і посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі.
b. Автори зберігають право укладати окремі, додаткові контрактні угоди на неексклюзивне поширення версії роботи, опублікованої цим журналом (наприклад, розмістити її в університетському репозітарії або опублікувати її в книзі), з посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі.
c. Авторам дозволяється розміщувати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в університетському репозітарії або на їх персональному веб-сайті) до і під час процесу розгляду її даними журналом, так як це може привести до продуктивного обговорення, а також до більшої кількості посилань на дану опубліковану роботу (Див. The The Effect of Open Access).